18.7.2005 23:25

Nyní přinášíme čerstvé zpravodajství z utajované výzkumně - výzvědné akce z minulého týdne.
(Na náhledy v textu pro zvětšení klikněte)

Jak již bylo uvedeno, minulý týden v pátek byla ukončena mimořádně úspěšná akce ČR, která měla za úkol pod rouškou vědeckého výzkumu zjistit tajemství přípravy lahodné originální turecké kávy a podle možností i stav a kvalitu piva a dalších nápojů na pobřeží Černého moře (Black Sea).

Náročným úkolem byla pověřena čtyřčlenná výprava, která ihned při příletu do tranzitně - cílové země zjistila příhodné podmínky: Cena 1 litru Tullamore Dew ve Free Shopu Aeropuerta Burgas Větší obrázek byla konstatována ve výši velmi příznivých 11€. Po dosažení předsunuté základny "Sveti Vlas" Větší obrázek bylo neprodleně přistoupeno k plnění úkolů vědeckého výzkumu.

V krátkosti:

Prvním poznatkem bylo, že den v Bulharsku má nejméně 25 hodin, viz dokumetační foto: Větší obrázek
Dále byla senzoricky detekována přítomnost několika druhů piv Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek a vín Větší obrázek a jejich presentace v univerzálních jazycích Větší obrázek
Taktéž byl zjištěn zdejší způsob přepravy sypkých materiálů na staveniště Větší obrázek a poté bylo zaregistrováno naprosté nepochopení významu spár v režném zdivu místním zedníkem Větší obrázek (že by tzv. "inverzní spára"?)

V neposlední řadě došlo též v rámci vědeckého výzkumu místní fauny ke zpozorování vzácně a jen za bezvětří a klidného moře se vyskytujících Černo-mořských panen (Black Sea Virgin - BSV), bezstarostně skotačících poblíž pobřeží Větší obrázek. Bohužel vzhledem k naprostému nepochopení mimořádného významu tohoto výzkumu manželkou badatele musela být vědecká práce přerušena a věda doposud tedy nezná odpověď na otázku, jakým způsobem přechází hlavní ploutev BSV do podoby lidského těla.

Po nutné aklimatizaci a náročné přípravě bylo přistoupeno k utajované části mise.

Po ověření technických spojovacích a časoměrných prostředků Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek se ihned po setmění vydala plnit úkol zvláštní jednotka "Siněmorec" v síle dvou mužů. Lehkým pancéřovaným bojovým vozidlem námořní pěchoty "CHAVDAR" se přesunula po linii přiblížení Bourgas - Sozopol - Malko Tarnovo k turecké vesnici Dereköy a za ranního rozbřesku úspěšně stanula na předměstí Istanbulu.
Zde započla hlavní část úkolu - zjistit postup přípravy pravé turecké kávy v Turecku.
Tento úkol se brzy ukázal jako nelehký, ba dokonce nebezpečný Větší obrázek. Výzkumníci museli čelit mnoha někdy i velmi záludným nástrahám Větší obrázeki důmyslně převlečeným špiónům Větší obrázeka naprosto perfektně zvládat orientaci Větší obrázek přičemž se museli mistrně vyhýbat těžkým válečným plavidlům a ponorkám Větší obrázek a nenápadným mužům s bazukou Větší obrázek !!
Bylo využito krátkého zaváhání místní policie, která zrovna buzerovala místní občany a šikanovala přítomného čističe bot Větší obrázek a v tomto rozhodujícím okamžiku byl navázán kontakt s potulnými pouličními prodejci turecké kávy Větší obrázek Jak se později ukázalo, oba byli bohužel němí. Teprve použití bankovek vysokých nominálních hodnot přineslo úspěch Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek Poslední obrázek zachycuje okamžik, který odhalil tajemství pravé turecké kávy, které se skrývalo na dně šálku. Bohužel však není možno s výsledky seznámit širokou veřejnost, neboť zjištění jsou natolik závažná, že neprodleně zmizela v trezorech tajných služeb, protože by v okamžiku dokázala rozvrátit světovou plodinovou a možná i finanční burzu. S tímto zjištěním se jednotka bezpečně navrátila stejnou cestou zpět na dočasnou základnu "Sveti Vlas" a po dvou dnech odpočinku i do vlasti, jak je uvedeno ve zprávě dne 15.7.

Z průběhu celé akce byly pomocí satelitního telefonu do vlasti zasílány reportáže:
(Pro přehrání souborů 3gp potřebujete příslušný přehrávač, např. novější Quick Time)

Reportáž 1
Reportáž 2
Reportáž 3
Reportáž 4a
Reportáž 4b
Reportáž 5

Ge0rge

15.7.2005 13:25

Pozor!

Před několika minutami se navrátila do vlasti speciálem Fischer Air Force zvlášní jednotka Čiré Radosti z přísně utajované mise na Balkáně a v Asii !
O úkolech jednotky a jejich úspěších budeme informovat, jak bude nejdříve možné !


Zvláštní jednotka "Siněmorec" ve slavnostní uniformě

29.6.2005 22:05

Krátká zpráva o mezinárodní expedici "Rohatch 2005"

O minulém víkendu proběhla uvedená sportovně zaměřená akce v prostoru západních Tater.
Účastníci se dostavili do týlového a ubytovacího prostoru v pátek 24.6.2005 odpoledne a do večera již dosáhl jejich počet dvojciferného čísla.
Před odchodem na tiskovku do Koliby byla provedeno vzájemné seznámení i seznámení s mapou (slivovice dubová, slivovice čirá, rum, zelený čaj).
(V závorce je uveden hrubý nástin konzumace)

V Kolibě pak vykrystalizoval plán na příští den, byly určeny jednotlivé skupiny a vytýčeny úkoly (pivo, halušky, pivo, jelení guláš, pivo, morčiace čosi, pivo, ...).

V sobotu za jasného a slunného dne účastníci vyrazili do stěny:

Větší obrázek
Skupina č. 1:
Hned za svítání se vydala sportovní dvojice Ř+Ř k bufetu u bývalé Tatliakovy chaty, provedla kontrolu tekutosti plesa a vyrazila ostře směrem vzhůru do Smutného sedla, dále vytříbenou lezeckou technikou překonala Tri kopy, vzápětí Hrubú kopu, a hned nato dosáhla cíle - nejvyššího vrcholu hlavního hřebene Roháčů Baníkova (2178 m.n.m.), kde spočinula v tichém zadumání. Poté dvojice sestoupila z Baníkovského sedla cestou kolem Roháčských plies. Během hřebenové cesty byla prováděna vědecká pozorování Kriváně a okolního pohoří.
Pri sestupu narazili badatelé na horském chodníku na něco, co silně připomínalo exkrement jistého býložravce. Poté co dvojice diagnostikovala a ověřila původ ještě teplého nálezu, opoměla odebrat vědecké vzorky a provést exaktní rozbor fyzikálních i chemických vlastostí nálezu (ba i fotografická dokumentace byla opomenuta), neobyčejně urychlila sestup a vřele se objala s prvními lidmi v dolině.

Fotografická dokumentace skupiny č.1 byla s laskavým svolením autorů publikována zde

Větší obrázek
Skupina č.2:
Druhá, početně nejsilnější a teoreticky nejfundovanější skupina "Sivý vrch" v síle pěti mužů využila k nástupu do doliny služeb místního přepravce SAD. Po krátkém zaváhání, kdy se ukázalo, že vstupní značení zdemontoval zřejmě jakýsi pomatený ekologický aktivista, byla podle přístrojů nalezena správná cesta.
Účastník Midl si na tělo připevnil několik desítek elektrod, tyto bezdrátově propojil s computerem a jako správný manager vyrazil napřed vytýčit (již vytýčenou) cestu. Průběžně byly sledovány jeho tělesné údaje a aktivity různých částí organismu a pravděpodobně přenášeny týmu lékařských specialistů na tajném odloučeném pracovišti. Zřejmě ne náhodou byly nad výpravou pozorovány přelety typově nezjištěných letadel bez výsostných znaků (viz fota v odkazu níže).

Po krátké zastávce na místě dalekého rozhledu - Biela skala, mírném přetlačování na horském chodníku se zbloudilými a poněkud dezorientovanými polskými turisty (zvyklými postupovat organizovaně v "kolejce" v nákupních centrech) bylo přistoupeno k nácviku lezeckých prvků na nepříliš suché vápencové skále, formálně zabezpečené řetězy. Kolem poledne výprava dosáhla cíle - Sivého vrchu 1804 m.n.m. a pořídila několik snímků s vrcholovou vlajkou.

Bohužel se zde projevila hrubá nekázeň účastníků, neboť jak se ukázalo, všichni disponovali pouze nezvyklými lihuprostými nápoji !!! Trapnost okamžiku napravil a čest výpravy zachránil teprve pan VLP, který s mírným, ovšem strategickým zpožděním, vybalil metalickou placatici N.Z. slivovice a tím jsme mohli radostně několikrát završit skvělý sportovní výkon.
Tímto úspěchem byl Midl natolik unesen, že ze své thermosky každému nalil "vrcholovou" kávu a tím zahájil novou tradici. Jak se později ukázalo, zažívací trakt autora tohoto příspěvku s vrcholovou kávou nepříliš souhlasil a tento musel urychleně a méně důstojně vyhledat klidné místo v kleči. Není proto jisté, zda se tradice uchytí...

Nyní čekala pouze cesta do sedla se zavádějícím názvem "Pálenica", kde byla místním šetřením zjištěna naprostá absence jakéhokoliv zařízení na výrobu lihu z ovocných kvasů.
Poté již následovalo jen předlouhé klesání a úmorná pěší chůze do Zuberce, několikrát přerušené pouze přestávkou na odpočinek a požití. V prvním dosažitelném zubereckém hostinci byla podána účastníkům první pomoc ve formě Zlatý Bažant 0,5 l orálně podle potřeby individuálně několikrát rychle za sebou.

Skupina č.3:
Tato druhá nejpočetnější skupina nazvaná pracovně "Ženy a děti" měla za hlavní úkol ve zdraví a bez úrazu přežít a svou nepřítomností posílit skupinu č.2. Později, jak se ukázalo, se rozdělila na subskupinu 3A a subskupinu 3B.
Subskupina 3A dosáhla sedla Zábraď a v praxi ověřila, že ze sedla není vidět Roháčské plesa. Z tohoto poznatku lze dovodit, že rovněž z Roháčských ples s nejvyšší pravděpodobností není vidět sedlo Zábraď. Tento praktický poznatek dlouho našim východním sousedům chyběl.
Subskupina 3B provedla cvičnou akci "Asfaltový návrat", kdy v praxi ověřila možnost návratu z parkoviska Adamcuľa pěšky kolem chaty Zverovka až do Zuberce (asi 15 km).

Fotografická dokumentace skupiny č.2 je publikována zde

Večer tiskovka v Kolibě, několikanásobné opakované požití, ráno neorganizovaný odjezd do vlasti.

Ge0rge

26.6.2005 17:16

Internacionální expedice Rohatch 2005 byla před krátkou chvílí zakončena návratem do vlasti. Expedice úspěšně dosáhla vrcholu Sivého vrchu a Baníkova. Vědecké poznatky a fotografická dokumentace se právě nyní zpracovávají výpočetní technikou na vedlejším pracovišti. Výsledky budou zveřejněny v nejkratším možném čase.

Ge0rge

22.6.2005 21:25

Počet účastníků akce Rohatch 2005 zdá se již být stabilizován, ubytovací kapacita je saturována. Předběžně je již znám průběh akce, detaily budou probrány na páteční večerní tiskovce v Kolibě v Zuberci. Zřejmě dojde k rozdělení výpravy na několik menších jednotek podle výkonnosti, konkrétních úkolů a specializace.
Připomínám místo ubytovacího a týlového prostoru:
N = 49°15´42,8" E = 19°36´49,5" (pozor, nejedná se o WGS84!)

Ge0rge

19.6.2005 20:53

V několika posledních hodinách došlo podle zpravodajských služeb i podle vlastního přiznání některých účastníků k zakolísání v rozhodnutí o účasti na mezinárodní akci Rohatch 2005 u několika osob.
Tím nadbyla určitá ubytovací kapacita, která již byla smluvně zajištěna pomocí platně uzavřených mezinárodních dohod. Proto případní další zájemci o ubytování nechť se co nejdřívě ozvou e-mailem, ICQ (273-059-440), neb telefonicky správci tohoto webu.

Ge0rge

9.6.2005 20:36

Na tomto místě mělo být prohlášení ve stylu politické reprezentace, něco jako:

"...některé bezvýznamné a izolované skupinky rozvracečů a zaprodanců, neúspěšných individuí a anarchistických živlů se pokusily zákeřně a věrolomně zahraničními centry organizovanou a placenou cílenou kampaní zevnitř rozložit a narušit nerozbornou jednotu ČR a její vize zářných a světlých zítřků, proto jsme hrdinně neočekávaně strategicky přesunuli termín konání..."

My však přímočaře a zřetelně sdělujeme:

Nikdo si neuvědomil, že horské cesty v Roháčích jsou otevřeny až od 15.6.2005!

Proběhne tedy ve dnech 24.-26.6.2005 za okolností uvedených ve zprávě ze dne 1.6.2005 20:59 (viz níže). Všechna zajištěná ubytování již byla přebookována do nového termínu. (Poděkování pánům J.Šv. a V.L.P)

Ge0rge

5.6.2005

V sobotu, jak bylo plánováno, proběhl aklimatizační výstup na Lysou horu (1324 m.n.m.). Bylo slunečné počasí, jen zesilující jižní vítr dával tušit brzký přechod studené fronty. Proto ihned po provedení nezbytných úkonů (několik rychlých záklonů pro rozcvičení) bylo přistoupeno ke svižnému a razantnímu nástupu do stěny. Od původního zcestného záměru - vynesení spektrálního analyzátoru na vrchol po modré značce, bylo po sebekritickém zhodnocení fyzického stavu účastníků nakonec upuštěno. O to více jsme mohli dbát na pitný režim a správné dýchání během výstupu.

V průběhu cesty byla odborně a s nejvyšší péčí pořizována fotografická dokumentace a byly bezplatně podávány rady a informace kolemjdoucím turistům ohledně značky a teploty piva v horském hotelu Petr Bezruč.
Po dosažení vrcholové partie byl vzdán hold základnímu kameni budoucí nové chaty, jenž sice byl loni uložen, ale činnosti, které by se daly nazvat stavebními pracemi, nebyly dosud detekovány.
Vedle vrcholového obelisku stála zaparkovaná Š1203 a skupina nadšenců pod záminkou radioamatérského sportu dávala zcela nepokrytě najevo svoji radost, že alespoň na několik hodin byli zbaveni šťastného rodinného života.

V místní vrcholové restauraci byly poté doplněny potřebné živiny, zejména tekutiny, bílkoviny a minerály v multinápoji "Zubr 10°" Jen někteří řídicí pracovníci byli již nuceni požít náhražku ve formě kávy sporné jakosti bez obsahu etylových složek (věnuji tichou vzpomínku kávovaru v RWCZ). Následovalo exaktní měření kvality sítí dostupných mobilních operátorů a byly odeslány vrcholové zdravice přátelům a známým pomocí paketového přenosu. Dále byly zodpovězeny některé zmatené dotazy ohledně akce "Rohatch 2005" (Je třeba číst webové stránky důsledně a často, Jožine!)
Vzhledem k již viditelné blížící se studené frontě bylo přistoupeno k neprodlenému návratu do base campu "Pete Handless" v Malenovicích. Po nezbytné rekonvalescenci (pivo, káva, minerálka) byl již za deště realisován odjezd účastníků.

Zde několik průkazných fotografií:
(Pro zvětšení klikněte na obrázek, popisky se zobrazí po najetí myši nad náhled)

Startovní štamprle Startovní pivo Porada s mapu Kudy tudy Cílový objekt Pohled do údolí Babo raď V dáli Ostravsko Cíl na dohled Krajinka Svahy LH Základní kámen Setkání s Borisem Na úspěch radioamatérského sportu Někteří pivo, řidiči kávu Studená fronta se blíží

© Ge0rge

1.6.2005 22:11


Na sobotu 4.6.2005 bylo vyhlášeno předběžné cvičení k níže uvedené akci Rohatch 2005. V případě příznivého počasí bude proveden aklimatizační výstup na nejvyšší vrchol Beskyd z parkoviště chaty "Petr Bezruč" (Pete Handless) v Malenovicích (Pozn.: pan Petr Bezruč není majitel) směrem na Ivančenu, zpět kolem Veličků. Pro opláchnutí potu bude použito bazénu se slanou, údajně mořskou vodou v uvedené horské chatě, kde je též možnost malého občerstvení v restauraci ve stylu socialistického realismu.
Při méně příznivém počasí provede akci pouze tvrdé jádro ČR a to rychlou ztečí vrcholu diretissimou z Ostravice od chaty "Monteur" a zpět do oblíbené restaurace "U Freuda".

Ge0rge

1.6.2005 20:59

Tak mezinárodní expedice "Rohatch 2005" proběhne v novém termínu a to ve dnech 24. - 26.6.2005 a to plusmínus 1 den. Akce je organizovaná formou hromadného zájezdu individualistů, tedy není organizovaná vůbec. Takový malý Rohatch-tek. Ubytování se předpokládá v Zuberci a nejbližším okolí, souřadnice:
N = 49°15´42,8"
E = 19°36´49,5"
V pátek večer proběhne malá tiskovka v místní kolibě, kde se domluví plán na další den. Jednací řeč bude slovenština. Východiarský přízvuk je povolen.
Zájemci o zajištění ubytování nechť se ozvou jak ve zprávě 23. 5. 2005 jest uvedeno.
Styční a spojovací důstojníci byli již zpraveni o svých úkolech.
Přepravní kapacity,týlové zabezpečení a proviantní výbava (zejména nápojů) bude upřesněna v nejbližších dnech.
Prosím o přežehlení vrcholových vlajek.

Ge0rge

23.5.2005

Dnes došlo před krátkou chvílí k neplánovanému náhodnému chodníkovému setkání některých důstojníků ČR (Čiré Radosti, nezaměňovat s bezvýznamnou republikou někde v Evropě) a během několika minut vzniknul tento časový plán:
Mezinárodní expedice (Roháče) by se mohla konat ve dnech 10.-12.6.2005, anebo o týden později ve dnech 17.-19.6.2005
Svoje trefné připomínky a návrhy k termínům můžete realizovat e-mailem , anebo telefonickou, či ICQ (273-059-440) konzultací.

Ge0rge

16.5.2005

V sobotu proběhl malý výlet na Radhošť, jak bylo plánováno. Počasí bylo slunečné, avšak bylo poměrně větrno. Tím byla prověřena výzbroj a výstroj všech (dvou) účastníků a odhaleny možné nedostatky, které by se mohly vymstít v nastávající sezóně.

Po zdolání Cyrilky v prostoru hřebene došlo dokonce ze strany mladších účastníků k jistému zaváhání, zda vůbec v cestě pokračovat, nebo zda preferovat návrat domů k výpočetní technice. Asertivní formou a zvýšenou výřečností se podařilo toto váhání zvrátit a pomocí malých ústupků problémy odstranit (podobně jako Paroubek s Kavanem při podpoře vlády). Tak se podařilo úspěšně nacvičit pohyb po horském chodníku, překonávání překážek ve skalním terénu i lezení na strom. V teoretické části byly zodpovězeny otázky z oboru geologie, vznik skalisek, tvorba pohoří a jejich nezastupitelný význam pro vysokohorskou turistiku a alpinismus.

V blízkosti sochy boha Radegasta se najednou před námi zjevil kouzelný dědeček. Pokynul rukou k podstavci, kde byly vyloženy v rámečcích fotografie uvedeného pohanského představitele a pravil: "Pohleďte, pane, jaké nádherné fotografie si zde můžete levně zakoupit!" Zřejmě přehlédl v mé ruce skvělý, moderní a dokonalý digitální fotopřístroj Canon A20 s trojnásobným zoomem, proto bylo nutné jej upozornit, že co potřebujeme, to si vyfotíme sami. "Ale takové kuriozity nikdy!" opáčil děd. Po přihlédnutí k rámečku nezbylo, než mu dáti za pravdu. Poledním sluncem nasvícená socha s černým pozadím a fialovým elektrickým výbojem lze vytvořit opravdu jen v aplikaci Photoshop od firmy Adobe. Děd pochopil marnost svého komerčního počínání, vztekle zaprskal, něco zasyčel a zacouval zpět do porostu. Jen po něm zbyla cítit síra.

Další hřebenový úsek již proběhl poměrně v pohodě, jen bylo nutné se vyhýbat rychlým a zběsilým cyklistům a otravným čtvernožcům. Během krátké doby jsme dosáhli cíle, byli přivítání pracovníkem nejmenovaného radiokomunikačního operátora a strávili jsme příjemné chvíle u kávy a malé štamprle slivovice debatou, co je ničivější pohromou pro lidstvo, zda AIDS, nebo šarka. Po vyfotografování se sádrovým odlitkem stopy medvěda byla nastoupena zpáteční cesta, která byla završena úspěšným návratem do místa trvalého bydliště a sledováním večerního haluzově vítězného zápasu v ledním hokeji na MS v našem bývalém hlavním městě Vídni.

Zde několik číslicových zobrazení:
(Pro zvětšení klikněte na obrázek)

Cyrilka Stoupání Cíl 4 km Plánek Zdolání stromu Odpočinek Až se zima zeptá ... Medvědí stopa Před odchodem Návrat Oddych


Ge0rge

10.5.2005

Tento víkend, dne 14. nebo 15.5.2005, bych chtěl učinit malou sportovně společenskou hřebenovou vycházku v úseku Pustevny - Radhošť.
Odcházet budu asi od všeobecně oblíbeného parkoviště (u Vojty K.) na Ráztoce kolem 10-té hodiny, poté nahoru lanovou dráhou a následně hřebenem na Radhošť, kde vykonám malou zdvořilostní návštěvu spřáteleného objektu ČRa, známého šiřitele elektromagnetického vlnění a možná též návštěvu nedalekého hostince. Zpět stejnou cestou, anebo z rozcestí doleva dolů do Ráztoky, to podle počtu medvědů na hřebeni.

Ge0rge

6.5.2005

Dne 22.4.2005 proběhla akce "Oslava Jiříků" a to v restauraci Kora v Hošťálkovicích. Časný start již v odpoledních hodinách byl proveden v usedlosti "Polosat" ve Východním Prusku tzv. startovací štamprlí slivovice, poté byl ihned proveden přesun do výše uvedeného pohostinského zařízení. Tam započaly bujaré oslavy společně s některými již přítomnými fundamentálními členy Čiré radosti a jak se dalo očekávat, oslavy se zvrhly od poklidné konzumace značkového piva směrem k divokému plánování nových horských akcí. Bohužel jak se později ukázalo, o závěrech nebyl učiněn zápis. Výsledek plánování je proto stále nejasný a poměrně sporný. Jediný, kdo učinil zápis, byl obsluhující pesonál, jak dal ve finále nekompromisně najevo. Avšak soudě podle fotografické dokumentace, průběh mohl být poměrně zajímavý zejména k užité spojovací (GSM) a orientační (GPS) technice a přítomným mapám, hustě popsaných azbukou.

Ovšem jak bylo několik dní poté ze zachovalých fragmentů v paměťových buňkách účastníků odborně zrestaurováno, dá se koncem měsíce května, či počátkem června očekávat malá expedice do zahraničních velehor (asi opět Roháče), tentokrát do oblasti Sivého vrchu (zdroj V.L.P), anebo klasické hřebenovky (zdroj J. Šv.).

Zde již fotodokumentace:
(Pro zvětšení klikněte na obrázek)

Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek

Podrobnější fotoalbum je připevněno zde

© Ge0rge

1.1.2005

Již tradičně proběhla akce "VSTRJETCHA 2005", jejímž cílem bylo prověřit fyzickou zdatnost, odolnost účastníků a orientaci v zimní přírodě a jejich operativnost s ohledem na motivaci švestkového a lihového aroma. Akce se již tradičně koná vstřícným postupem účastníků na spojnici mezi obcemi Kozmice (Ziegendorf) a Darkovičky (Klein-Darkowitz), kdy linie přiblížení a místo kontaktu obou skupin je stanovena v nevyšším výškovém bodě u křížku při odbočce do polesí.

Popisky fotografií se zobrazí, najedete-li nad ně myší

Situace Blížící se oddíl ´Ziegendorf´ Požití v místě kontaktu Pan J.K.K. připravuje techniku

Po dosažení místa kontaktu, vzájemném přivítání, přípitku obou částí a gratulacích k novému roku se skupina volnou chůzí přesunula do místa bydliště jednoho nejmenovaného účastníka. Po cestě byla několikrát realizována zastávka za účelem požití. Vše bylo náležitě a s nejvyšší péčí dokumentováno.

Pan V.L.P. realizuje dokumentační činnost Krátký odpočinek s občerstvením

V cíli došlo ke vzpomínkové části akce, prohlížení analogových i digitálních fotografií z historie, vyprávění veselých příhod, to vše zhusta prokládané přípitky a posléze též následné konzumaci stravy. Na místě se sešlo neobyčejné množství nápojů, jejichž ekologická likvidace v interních orgánech účastníků potrvá ještě poměrně dlouhou dobu.

Zamyšlení nad historií Skupina účastníků sleduje prezentaci

Závěrem poděkování panu V.L.P. za nezištné poskytnutí některých fotografických číslicových zobrazení

© Ge0rge

27.9.2004

Dnes přinášíme jen lehce opožděné zpravodajství z výletu do Roháčů. Zúčastnili se pouze tři skalní příznivci typu „Old Timers“. Po ubytování v obci Zuberec proběhla v pátek večer krátká návštěva místní koliby. Po konzumaci několika piv a několika porcí halušiek bylo rozhodnuto, že sobotní den bude dnem sportovním. Hned časně ráno (8:00 SELČ) za teploty okolo 0°C účastníci dojeli automobilem nejmenovaného kabelového operátora na parkoviště Adamcuľa (50,- Sk).

Pro zvětšení obrázků na ně můžete kliknout

Větší obrázek Po krátké a skromné snídani (káva, rohlíky, salám, paštika, housky, slivovice) se vydali několik kilometrů pěšky k bufetu u bývalé Tatliakovy chaty. Tam byla provedena konzumace a hodnocení místního čapovaného piva, celá zastávka pak byla korunována završením metabolismu návštěvou budek ToiToi (10,- Sk/klúč).

Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek

Poté již následovalo jen ostré a svižné stoupání do sedla Zábraď, na vrch Rákoň a vzápětí byl zdolán Volovec. Cestou byl pečlivě dodržován pitný režim, močení bylo prováděno převážně na polskou stranu hřebene.

Počasí bylo až mimořádně jakostní (daktorí sa križovali, že na takéto čakali pätnásť rokov), obloha byla jako vymetená a na nebi nebyl ani obláček. Byla jen patrna výrazná inverzní čára na obzoru. To byl dobrý důvod k zapití.

Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek

Cestou byl pečlivě kontrolován a zaznamenáván výstup podle přístrojů GPS, bylo konáno vědecké pozorování okolí mosazným dalekohledem z počátku minulého století, průběžně probíhala kontrola stavu sítí dostupných mobilních operátorů a vše bylo i fotograficky a filmově číslicově zdokumentováno.

Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek

Takovéto počasí mělo i nepříjemnou stránku v podobě davů turistů, kteří zcela ucpali vrcholovou partii Ostrého Roháče (čekalo se 45 minut). Něketří byli tak neurotičtí, že zapomínali mezi skalami své batohy a pro tyto se pak nekoordinovaně vraceli. Při nálezu jednoho takového batohu se jakýsi dobrovolník uvolil, že nahlédne dovnitř, jestli tam nejsou nějaké doklady. Od svého počínání ustoupil teprve po upozornění, že tam může být něco napsáno arabsky.

Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek

Po zdolání vrchu Plačlivô a odebrání nezbytných vědeckých vzorků a vydatné svačince s přípitkem bylo přistoupeno ke klesacímu manévru ze Smutného sedla zpět k bufetu u Tatliakovy chaty. Poté pivo, čaj a pěší chůze k vozidlu (řídicí pracovník celou vrcholovou partii nepožil, v kolibě však dohnal a předehnal).

Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek

Návrat k ubytovacímu zařízení již za tmy a ještě, než ztuhly svaly vzhůru do koliby.

Větší obrázek Větší obrázek Větší obrázek

© Ge0rge

14.6.2004

Zdá se, že akce PUBYV 2004 II skutečně proběhla. Ovšem o úspěšnosti se zatím vedou spory, neboť vyvstalo několik nejasností. Účastníci se skutečně dostavili do výcvikového prostoru, avšak již několik dní není od nich žádných ověřených zpráv. Poslední kontakt proběhl, když na zdravici Čiré Radosti v odpověď telegrafoval pan J.K.K. pomocí SMS následující text (doslova): SVIJANSKY MAZ JE JAKO KREN A BLUDISTE SUPER! To bylo dne 25.6.2004 v 14:52 hod. SELČ. Od tohoto okamžiku není o účastnících žádných bližších informací (ani CNN, ani Al Jaizira). Rovněž internetové stránky PUBYVu mlčí. Nezbývá jen doufat, že se jim nepřihodilo ničeho zlého a že dají o sobě vědět, jen co fyzický stav dovolí komunikaci.

14.6.2004

Podle čerstvých a ověřených informací proběhne ve dnech 23. až 26. 6. 2004 bojově výcviková pivní akce PUBYV II/2004 (PUtování BÝvalých Vojáků v pořadí druhé v roce 2004), která se uskuteční v operačním prostoru Český Ráj (Böhmen Eden, Czech Paradise). Povolávací rozkazy již byly doručeny.

14.6.2004

Ve dnech 16. až 20. 6 proběhne individuálně – soukromá, téměř izolovaná (protože nikdo jiný nemá čas) akce osvědčeného spojovacího důstojníka v prostoru zahraničních velehor (Roháče), kde jmenovaný bude zlepšovat a tříbit své dovednosti ve spojovací a orientační technice, zkoumat chování značkových nápojů v odvislosti na nadmořské výšce, slunečním svitu a síle elektromagnetického pole, a v neposlední řadě zejména testovat kvalitu a dostupnost GSM sítí v uvedeném regionu.

30.5.2004

Podle plánu byla ve dnech 21. – 23. 5. 2004 provedena realizace mezinárodní expedice „Velkej Choč na Malej Fatre“. Počet účastníků vykrystalizoval na sedm, k přepravě byla použita dvě osobní motorová vozidla české výroby. Kuriozitou se stalo, že počet přepravovaných osob odpovídal počtu válců v motoru, měl tedy každý svůj a za tento byl celou dobu zodpovědný. Předvojné vozidlo dorazilo do určeného prostoru již v dopoledních hodinách, kde osádka zajistila ubytování v motorestu Ranč na předměstí Ružomberoku a seznámila se s okolním terrainem. Současně provedla aklimatizační výstup na hrad Lietavka podzemní chodbou. K večeru za stálého deště a po splnění závazků k německému kapitálu dorazila osádka posledního vozidla a neprodleně bylo přistoupeno ke konkretizaci postupu a cílů na příští den (viz foto).:

V pozdních hodinách se mezi dokumentaci, mapy a poznámky připletl jakýsi reklamní leták soukromého přepravce - firmy Wineli s.r.o., majitele p. Trnovského. Styčný důstojník V.L.P. neprodleně zahájil předběžná jednání pomocí mobilního telefonu ze SIM kartou operátora Eurotel SK, kterou laskavě zapůjčil multi-GSM/SIM-instrumentalista J.Šv. Vzhledem k pokročilé době V.L.P. oslovoval pana Trnovského „pane Wineli“, přesto však došlo k dohodě o ceně i službách. V důsledku vyšly daleko levněji, než Autobusová štátna doprava.

Mezi místním obyvatelstvem byla zachycena vědecky neověřená (přesto však pravdivá, jak se ukázalo později) pověra: „Keď z Ružomberoka vidno hrad Lietavka – pekne bude!“

Ráno trvale slabě pršelo, před desátou hodinou dorazil najmutý přepravce Wineli a my jsme nastoupili do mikrobusu Ford Tranzit červené barvy, abychom o několik desítek minut později stanuli na konci nástupové doliny.

Po úvodní štamprli V.L.P. píchl hrotem cepínu do mlhy a pravil: „Tam je náš cíl!“

Následoval úporný výstup ostře stoupající cestou, kdy se výprava rozdělila na několik nepřehledných skupin, spojených pouze radiostanicemi PMR, které obětavě zapůjčil a o které vzorně pečoval spojovací důstojník J.Šv. Výstup byl přerušovan jen nutnými přestávkami na oddych, občerstvení a orientaci pomocí přístrojů GPS. Cesta se vzápětí proměnila na úzkou pěšinku vedoucí v husté kleči, kde se dalo postupovat pouze při zemi v nedůstojném předklonu, což někteří svobodomyslní a autoritami nespoutaní účastníci jen velmi těžce nesli. Překonání 1000 m nadmořské výšky, pečlivě kontrolované GPS, bylo oslaveno průběžnou štamprlí slivovice. S přibývající výškou úměrně klesala teplota okolního vzduchu až překonala bod mrazu. Krátce před jednou hodinou odpolední místního času bylo dosaženo cíle. Na vrcholu postupně stanuli všichni účastníci expedice a o úspěchu okamžitě informovali média a své přátele doma i v zahraničí.

Sestup byl již technicky celkem jednoduchou záležitostí až na úsek, který vedl extremně blátivým svahem a o krkolomné pády nebyla nouze. Bohužel se za těchto podmínek nedala vykonávat fotografická dokumentace. S klesající nadmořskou výškou začala prudce stoupat únava a s ní související žízeň. Od hlavní skupiny se proto oddělila průzkumná jednotka „Strejc“ a vyrazila napřed nalézt potřebnou občerstvovnu v cílové vesnici Lúčky – kúpele. Zcela dezorientovaná však minula výčepnu Velkopopovického kozla a skončila v nejvzdálenější části vesnice v zahradní restauraci poblíž Obecného úradu, kde foukal mimořádně silný vánek. Zbývající část výpravy se při sestupu věnovala botanickému, biologickému a mineralogikému výzkumu. Přes silnici byl přenesen neopatrně přecházející šnek a při krátké zastávce byla pořízena fotodokumentace místního vodopádu:

Na únavou zapřičiněnou slabomyslnou poznámku J.G., že zde asi byl točen Vinnetou, V.L.P. opáčil vyčerpaně: “Kdyby se tady, (cenzurováno), radši točil Staropramen!“ O něco později jsme již všichni seděli ve Strejcem nalezené restauraci a do žil se nám spolu s pivem vlévala nová síla a nový optimismus. Po páté hodině dorazil známý mikrobus Wineli a odvezl nás do Base Campu Ranč, kde zrovna začínal country festival skupin z blízkého i vzdálenějšího okolí, který trval až do ranních hodin a kde se neplatilo žádné vstupné. Na závěrečné tiskovce padl návrh na podobnou akci v budoucnu, asi někde v oblasti Prachovských skal.

V neděli ráno aktéři nekoordinovaně opustili území spřátelené Slovenské republiky a vrátili se do vlasti, kde se jim dostalo srdečného přijetí.

Dobíjení mobilního telefonu v polních podmínkách pomocí ručního generátoru

Maximální pohoda spojovacího důstojníka ...

... a styčného důstojníka V.L.P.

Expedice použila tuto spojovací techniku (část):

Závěrečná tiskovka – ve tvářích jest jasně patrna únava:

Konečně v civilizaci:


© Ge0rge

 |   Novinky   |    Starší Novinky   |